• Nasz profil

• Historia szkoły

• O szkole w Naczęsławicach nie ma dokładnych notatek, jak i kiedy ona powstała. Prawdopodobnie pierwsza szkoła została wybudowana w tym samym czasie co pierwszy kościół, około XIV wieku. Znajdowała się ona na probostwie w ogrodzie, gdzie w późniejszym czasie wybudowano w tym miejscu zabudowę gospodarczą dla probostwa.

W 1803 roku szkołę odbudowano, ale w niedługim czasie okazało się, że jest ona za mała, na tak szybko rosnącą liczbę mieszkańców.

Nową szkołę postanowiono wybudować w 1846 roku. Znajdowała się ona w środku wsi (w  ówczesnym ogrodzie należącym do szkoły) i była piętrowa. Na parterze mieściło się mieszkanie dla nauczyciela (dwa pokoje z kuchnią, która była mała i niewygodna). Na parterze mieściła się klasa uczniów młodszych, a na piętrze klasa uczniów starszych. Na piętrze mieściło się również mieszkanie dla drugiego nauczyciela.

Pierwsi nauczyciele uczący w naczęsławickiej szkole:

1. Paul Drabek- 1747 r.

2. Peter Schwingel

3. Philipp Bolik- od 1 maja 1851r.

4. Stephan Larisch - od 18 maja 1851 r.