• Aktualności

            • KORONAWIRUS- WAŻNE INFORMACJE

            • Co musisz wiedzieć o koronawirusie

               

              Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

              Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu

              Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

              lub

              • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

              Czym jest koronawirus?

              Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

              Jak często występują objawy?

              Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

              Kto jest najbardziej narażony?

              Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

              Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

              Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

              Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

              Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

              Dowiedz się więcej o koronawirusie

               

              ZALECENIA

              Często myj ręce

              Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
              Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

              Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

              Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
              Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

              Zachowaj bezpieczną odległość

              Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
              Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

               

               

              Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

              Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

              Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

              Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
              Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

              Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

              Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

              Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

              Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
              – z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
              lub
              – bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

              Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”. 

              Maseczki

              Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

              Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

              Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

              Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

               

            • DZIEŃ DZIECKA

            • Tego dnia uczniowie nie siedzieli w ławkach, od rana świeciło piekne słońce i zapowiadała się wspaniała zabawa. Byładmuchana zjeżdżalnia, basen z kulkami, pokazy cyrkowe, zumba i wóz strażacki, który ochładzał dzieci wodą z sikawki strażackiej. Był poczęstunek, napoje i przepyszne lody.

          • JAKĄ SZKOŁĘ WYBRAĆ ?
            • JAKĄ SZKOŁĘ WYBRAĆ ?

            • Zawodowy tydzień
              w szkołach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

              (praktyczne spotkania z zawodami dla uczniów wstępnie sprofilowanych)
                                             18 luty  do 1 marzec

               

               

              Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól wziąć udział
              …a zrozumiem
              (wzbudzisz we mnie pragnienie). KONFUCJUSZ

               

              W trakcie Zawodowego Tygodnia realizowane będą dla uczniów klas VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjum zajęcia praktyczne w pracowniach CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO I USTAWICZNEGO oraz w specjalistycznych pracowniach zawodowych szkół kształcących w zawodach: ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1, ZESPÓŁ SZKÓŁ ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ, ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3, ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, które umożliwić mają uczniom rzeczywiste spotkanie z zawodem, jego specyfiką i środowiskiem pracy. Uczniowie zdobędą zasób informacji o zawodzie niezbędny do świadomego podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowej, co pozwoli uniknąć wyborów przypadkowych i nietrafnych.

              Zaplanowane zostały także spotkania w LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH służące prezentacji specyfiki i profili kształcenia dla uczniów planujących podjęcie kształcenia właśnie w tym typie szkoły.

              UWAGA: Bardzo prosimy o zachęcenie do uczestnictwa uczniów zainteresowanych kształceniem w konkretnych branżach i tych jeszcze wahających się co do wyboru (nawet kilku osobowe grupy lub pojedynczy uczniowie) nie zaś całych oddziałów/ klas. Zajęcia mają mieć formę praktyczną co wyklucza duże grupy. Prosimy by uczniowie posiadali przy sobie zgody rodziców na udział w zajęciach praktycznych realizowanych w szkolnych pracowniach praktycznej nauki zawodu i specjalistycznych pracowniach zawodowych.

               

               

               

               

               

              Harmonogram Zawodowego tygodnia w poszczególnych placówkach zamieszczony poniżej:

              Szkoły kształcące w zawodach

              1. CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO I USTAWICZNEGO W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (19-22 luty)

              1. Wybuchowe zawody czyli branża chemiczna dla przyszłych techników chemików i dla licealistów z rozszerzeniem chemicznym (wtorek 19 luty ) – Dorota Gajecka
              2. Wszystko w jednym czyli branża mechatroniczna (wtorek 19 luty) - Krzysztof Popiela
              3. Odjazdowe zawody czyli branża samochodowa (środa 20 luty) – Aleksander Sokołowksi i Mateusz Hałambiec
              4. Elektryzujące zawody czyli branża elektryczno-elektroniczna i energia odnawialna (czwartek 21 luty) - Kazimierz Szydłowski i Adam Wala
              5. Zawody dobrze skonstruowane czyli branża mechaniczna (ślusarstwo, obróbka ręczna i skrawaniem, spawalnia) (piątek 22 luty) – Adam Daroń i Rafał Wala
              6. Budujące zawody czyli branża budowlana (piątek 22 luty) - Adam Mikołajek

               

              Zajęcia będą realizowane w dwóch formach – zajęć dla grup zorganizowanych ze szkół w godzinach dopołudniowych i wizyt indywidualnych dla uczniów i ich rodziców.

              1. Do południa grupy zorganizowane – zapisy na 2 tury na 9:00 i na 11:00 (jeśli dużo chętnych wtedy uruchomimy jeszcze jedną turę na 13) – zapisy u doradcy zawodowego CKPiU p. Katarzyny Paprotny; Uczniowie sprofilowani – forma praktyczna – odzież robocza – zgody rodziców.
              2. Popołudniu od 15:00 -18:00 wizyty indywidualne, w tym uczniowie z rodzicami; Uczniowie sprofilowani - zgody rodziców – forma praktyczna – odzież robocza.

              Bardzo prosimy o zachęcenie do uczestnictwa tylko uczniów zainteresowanych kształceniem w konkretnych branżach i tych wahających się co do wyboru. Zajęcia dopołudniowe mają mieć formę praktyczną co wyklucza duże grupy (max 12 uczniów/15 uczniów na turę czyli około 30-40 osób łącznie na trzy tury na cały powiat – liczba uczestników zależna od liczby stanowisk w pracowniach). Uczestnicy na dopołudniowe zajęcia rejestrowani będą do wyczerpania limitu miejsc.

               

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych i technicznych konieczne wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa u koordynator Zawodowego tygodnia w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu p. Katarzyny Paprotny

              e-mail: katarzyna.paprotny@wp.pl
              tel. 77 4813752; tel. kom. 505464622 (pon. – śr. 9:00 do 14:00, czw. – 9:00-12:00, pt. – 9:00 do 12:00)

              2.  ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 3 im. MIKOŁAJA REJA W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (18 – 27 luty)

              1. Technik reklamy – 18 i 28 luty
              2. Technik spedytor – 19 i 27 luty
              3. Technik technologii chemicznej – 19 i 27 luty
              4. Technik fotografii i multimediów - 19 i 27 luty
              5. Technik hotelarstwa, technik  organizacji turystyki – 21 i 27 luty
                Zajęcia dla uczniów realizowane będą w godzinach 9:00—15:00 w szkolnych pracowniach nauki zawodu, zgodnie z potrzebami zainteresowanych szkół i uczniów.

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod nr telefonu 77/4834993. Osoba koordynująca w szkole Zawodowy tydzień p. Beata Fedorowicz

              3. ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (19 luty)

              Część zajęć praktycznych w zakresie zawodów, w których kształci szkoła realizowana jest w pracowniach CKPiU (pkt 1. Harmonogramu) a poniżej proponowane przez szkołę zajęcia stanowią uzupełnienie tej oferty.

              1) Elektryk i Technik elektryk – 19 luty

              2) Technik informatyk – 19 luty

              3) Technik programista – 19 luty

              Zajęcia dla uczniów realizowane będą w godzinach 11:00-14:00 w szkolnych pracowniach nauki zawodu, zgodnie z potrzebami szkół i zainteresowanych uczniów.

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod nr telefonu  (77) 4812209. Osoba koordynująca w szkole Zawodowy tydzień p. Izabela Hermanowicz

               

              4. ZESPÓŁ SZKÓŁ ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (26-28 LUTY)

              Część zajęć praktycznych w zakresie zawodów, w których kształci szkoła realizowana jest w pracowniach CKPiU (pkt 1. Harmonogramu) a poniżej proponowane przez szkołę zajęcia stanowią uzupełnienie tej oferty.

              1. Technik żeglugi śródlądowej;  26, 27 i 28 luty, godz. 12:00 – 15:00; warsztat pt. „Nowoczesna obsługa urządzeń statkowych”
              2. Technik informatyk; 26, 27 i 28 luty, godz. 12:00-15:00; warsztat pt. „Sieci komputerowe” i „ Programowanie robotów”

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych  konieczne wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w terminie do 22 lutego pod nr tel. 77 40 61 650 lub 77 40 61 663. Osoba koordynująca w szkole Zawodowy tydzień p. Małgorzata Wolska. Uczestnicy na warsztaty rejestrowani będą do wyczerpania limitu miejsc.

              5. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 im. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (19 LUTY)

              1. Branża ekonomiczna (technik rachunkowości, technik ekonomista) zajęcia w godz. 8:00 – 14:00; sale ekonomiczne 105 i 107; zajęcia warsztatowe, informacja o zawodach, prezentacje zawodów
              2. Branża fryzjerska (technik usług fryzjerskich, fryzjer) 3 tury maksymalnie po 10-15 osób na turę: godz. 9:30, 10:30 i 11:30; badanie mikrokamerą, makijaż, stylizacja fryzur, ćwiczenia rysunkowe
              3. Branża gastronomiczna (technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik); zajęcia w godz. 8:00 - 14:00; grupy do 15 osób, tematyka zajęć zgodnie z poniższym wykazem
              • 8:00-11:30 Sporządzanie zakąsek z różnych surowców; Sporządzanie wyrobów z ciasta drożdżowego – sale nr 2 i 4
              • 9:40- 10:25 Lekcja otwarta „Ocena prawidłowości masy ciała”. Nauczymy Cię obliczać swój poziom BMI, korzystać z siatek centylowych, obliczać wskaźniki otyłości.- sala nr 5
              • 11:35 – 13:10 Lekcja otwarta „Obsługa gości w restauracji” – sala nr 3
              • 11:35 – 12:20 Lekcja otwarta „Dlaczego warto jeść śniadanie” – sala nr 5
              • 12:25 – 13:10 Lekcja otwarta „Negatywne skutki otyłości” – sala nr 5
              • 13:15 – 14:00 Lekcja otwarta „Quiz wiedzy o warzywach i owocach” – sala nr 5
              1. Branża logistyczna (technik logistyk); zajęcia w godz. 8:00 – 14:00 po 45 minut dla grup maksymalnie 10 osobowych; prowadzone w zespołach (2 plus 1), w których liderem będzie uczeń technikum logistycznego. Każda grupa to przedsiębiorstwo spedycyjno - logistyczne. Jego zadaniem jest opracowanie oferty wykonania przewozu wg otrzymanego zapytania ofertowego.
              2. Branża budowlana (technik budownictwa, murarz-tynkarz i inne zawody branży budowlanej nauczane w szkoły branżowej I stopnia); zajęcia w godz. 8:00 – 14:00 zgodnie z poniższym wykazem
              • Architektura wnętrz – projektowanie wnętrz w programie komputerowym – 20-30 minut; sala 107
              • Urbanistyka – projektowanie modelowe osiedla mieszkaniowego  - 20 minut; sala 208
              • Warsztaty rysunku odręcznego – 30 minut; sala 207

              Część zajęć praktycznych w zakresie zawodów, w których kształci szkoła realizowana jest także w pracowniach CKPiU (pkt 1. Harmonogramu)

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych konieczne wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa  pod nr telefonu 604576358. Osoba koordynująca w szkole Zawodowy tydzień
              p. Ewelina Kowaś. Uczestnicy na zajęcia i warsztaty rejestrowani będą do wyczerpania limitu miejsc.

               

              Licea Ogólnokształcące

              6. I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. HENRYKA SIENKIEWICZA W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (20 i 27 luty)

              Prezentacje profili dla uczniów: matematyczny, biologiczny, językowy, humanistyczny

              1. 20 lutego (środa) dla gimnazjalistów  - I tura godz. 12.00, II tura godz. 13.00,

              oraz godz. 15.00 - hala Śródmieście - trening dla kandydatów do klasy sportowej

               

              Prezentacje profili dla uczniów: matematyczno-fizyczny, biologiczno-chemiczny, językowo –geograficzny, humanistyczny

              1. 27 lutego (środa) dla szkół podstawowych w I LO - I tura godz. 12.00, II tura godz. 13.00,

              oraz godz. 15.00 - hala Śródmieście - trening dla kandydatów do klasy mistrzostwa sportowego

               

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod nr tel. 77/4823305. Osoba do kontaktu i koordynator Zawodowego tygodnia w szkole p. Elżbieta Kalisz

               

               

               

               

              7. II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCE im. MIKOŁAJA KOPERNIKA W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU (20 i 27 luty)

              Proponujemy dwa terminy spotkań w małej sali gimnastycznej z prezentacją profili dla uczniów: matematyczny, biologiczny, lingwistyczny, prawniczy

               

              1. 20 luty (środa)  dla gimnazjalistów  - I tura godz. 9:00, II tura godz. 10:00

               

              Proponujemy dwa terminy spotkań w małej sali gimnastycznej z prezentacją profili dla uczniów: matematyczny, biologiczny, lingwistyczny, prawniczy

               

              1. 27 luty (środa)  dla szkół podstawowych - I tura godz. 9:00, II tura godz. 10:00

               

              Uwaga: Z przyczyn organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa. Osoba do kontaktu i koordynator Zawodowego tygodnia w szkole p. Piotr Jahn tel. 602527219

          • KOMPETENCJE DLA MŁODEGO EUROPEJCZYKA W GMINIE PAWŁOWICZKI
            • KOMPETENCJE DLA MŁODEGO EUROPEJCZYKA W GMINIE PAWŁOWICZKI

            • W naszej szkole realizowane sa zajęcia:

              - rozwijającez języka angielskiego - 3 grupy,

              - rozwijające z języka niemieckiego- 3 grupy,

              - rozwijajace z matematyki- 2 grupy,

              - zajęzia wyrównawcze z matematyki- 4 grupy,

              - zajęcia rozwijające umiejętności spoółeczno-emocjonalne- 2 grupy,

              - zajęcia logopedyczne- 3 grupy,

              - matematyka metodą eksperymentu- 2 grupy,

              - przyroda metodą eksperymentu- 3 grupy,

              - zajęcia informatyczne- 2 grupy.

          • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
            • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

            • Akcja „Jak nie czytam, jak czytam" została zorganizowana w naszej szkole po raz drugi przy współpracy z filią biblioteczną w Trawnikach. Akcja ma charakter ogólnopolski, a została przeprowadzona przez koordynatorki Annę Weigel i Annę Frączek. Celem jest promocja czytelnictwa oraz masowe czytanie. Chodzi o to, aby w jednym momencie czytało jak najwięcej osób. W akcję zaangażowali się uczniowie oraz pracownicy PSP w Naczęsławicach. Łącznie 99 osób.

              Harmonogram:

              1. Heppening -wspólny spacer przez wieś i zachęcanie spotkanych osób do przeczytania nam książek

              2. Rozdawanie ulotek promujących czytelnictwo

              3. Wspólne czytanie na boisku szkolnym

              4. Utworzenie żywego napisu MY CZYTAMY

              5. Powrót do szkoły

          • ODKRYWCY SEKRETÓW NAUKI
            • ODKRYWCY SEKRETÓW NAUKI

            • Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Odkrywcy Sekretów Nauki- wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych województwa opolskiego" realizowanym w ramach poddziałania 9.1.1 RPO WO 2014- 2020. Termin realizacji 2017- 2019. Przewidziane jest wsparcie dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie bezpłatnie będą uczestniczyli w:

              -dodatkowych zajęciach na terenie szkoły (20 godzin)

              - wyjazdowych zajęciach w salach Zaczarowanego Świata, w Muzeum Śląska Opolskiego, w Teatrze Lalki i Aktora,w Parku Nauki i Ewolucji w Krasiejowie,

              - Formuła Sukcesu warsztaty w szkole,

              - Kierunek Kariera warsztaty w szkole..

              Biuro Lidera projektu: Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, ul. Głogowska 27 http://odkrywcy.rzpwe.opolskie.pl